Ustvarimo skupaj: e-novičke za spodbujanje ustvarjalnosti: DARILNA ŠKATLICA
Pozdravljeni!
V tokratnjih ustvarjalnih nasvetih vam bom korak za korakom prikazala izdelavo lične darilne škatlice.
Za njeno izdelavo boste potrebovali le dva kvadratna kosa papirja (sama sem uporabila “eko” papir), škarje in kapljico lepila. Če jo boste želeli še sami okrasiti, pa si pripravite še čopič, lonček z vodo ter tempera ali vodene barvice.
Uporabite lahko tudi papir, ki ima na eni strani en, na drugi strani pa drug motiv, tako vam škatlice ne bo potrebno pobarvati.
Vabljeni, da si na spodnjih slikah ogledate in preberete postopke izdelave škatlice, že sedaj pa vabljeni tudi k branju naslednjih ustvarjalnih nasvetov, v katerih bomo skupaj izdelali lično darilce iz Cernit ali Fimo mase, ki ga boste lahko dali v darilno škatlico.
Postopki izdelave:
- Za darilno škatlico, v katero bomo dali svoje (prav tako ročno izdelano) darilce, izberemo “eko” papir, namenjen izdelavi škatlic. Izrežemo 2 enako velika kvadrata, s stranico dolžine 15 cm.
- Prvi kvadrat bo namenjen za izdelavo škatlice, drugi pa za izdelavo pokrova škatlice. Začnemo s prvim kvadratom za izdelavo škatlice, ki ga prepognemo po diagonali, tako da se robovi enakomerno prekrivajo.
- Papir znova upognemo nazaj, tako da vidimo rob oz. diagonalo, ki je nastala pri prepogibu.
- Nato papir prepognemo tako, da skupaj združimo še druga dva robova – pri tem pri prepogibanju nastane križ.
- Nadaljujemo s prepogibanjem robov oz. kotov kvadrata papirja proti središču.
- Na tak način proti središču prepognemo vse štiri robove oz. kote kvadrata.
- Takole izgleda naš papir, ko proti središču prepognemo vse štiri kote. Kotov ne razpiramo, pač pa nadaljujemo s prepogibanjem
- Sedaj proti središču prepognemo prvo strani kvadrata, vendar POZOR! Ker izdelujemo spodnji del škatlice, ki bo malenkost manjši od zgornjega dela, ki bo služil kot pokrov, moramo rob proti središču prepogniti tako, da je rob malenkost odmaknjen od središča, na primer za 0,5 cm.
- Na tej sliki je prikaz prepogiba malo pred robom še bolje viden.
- Spodnji rob nato učvrstimo z ročajem škarij in ga nato razpremo v prvotno lego, tako da je prepogib viden.
- Enako ponovimo z vsemi preostalimi tremi robovi – prepognemo jih, vsakega posebej, skoraj proti robu in nato razpremo. Ko prepognemo vse robove in jih razpremo, mora znotraj kvadrata nastati še en manjši kvadrat, ki je posledica prepogibanja robov.
- Nato povsem do konca razpremo zgornji ter spodnji del kvadrata, levega in desnega pa ne.
- Levi ter desni rob oz. del škatlice nato prepognemo navznoter in navzgor in tako naredimo levo ter desno stranico naše škatlice.
- Zgornjo ter spodnjo stranico bomo izdelali tako, da ju bomo upogibali proti najmanjšemu, notranjemu kvadratu škatlice, ki je nastal pri prepogibanju.
- Najprej oblikujemo zgornjo stranico škatlice – zgornji del prepognemo navzgor, pri tem pa stranska robova zgornje stranice vpognemo navznoter, kot prikazuje slika.
- Če smo papir pravilno prepognili, mora sedaj zgornja stranica škatlice izgledati takole – držimo jo na sredini, kjer se stikata navznoter upognjena stranska dela zgornje stranice.
- Nato stranico vpognemo navznoter in proti središču našega najmanjšega kvadrata, ki je hkrati tudi središče naše škatlice.
- Poravnamo robove zgornje stranice…
- …in enak postopek oblikovanja ponovimo še za spodnjo stranico.
- Zgornjo stranico prepognemo navznoter, pri čemer navznoter prepognemo njuna stranska robova.
- Nato jo upognemo proti sebi…
- …in navznoter, tako da se zgornji kot naše spodnje stranice stika s središčem škatlice. V središče škatlice kanemo pikico Uhu ali kakšnega drugega lepila, da se škatlica ne razdre.
- Oblikovanje pokrova škatlice.
Pri oblikovanju pokrova škatlice ponovimo ves postopek izdelave spodnjega dela škatlice od začetka, pa vse do konca. Vendar POZOR! Edina razlika pri izdelavi je v tem, da pri prepogibanju robov proti središču (ko smo proti središču že prepognili vse kote kvadrata) kvadrata le-te prepognemo povsem do središča. Če se spomnite, smo pri izdelavi spodnjega dela škatlice robove prepognili tako, da je do središča manjkalo 0,5 cm. - Tako, izdelali smo spodnji in zgornji del naše škatlice, prvi je malenkost manjši od drugega.
- Če smo ju izdelali pravilno, bomo zgornji del škatlice, ki nam služi kot pokrov, brez težav poveznili na spodnjega.
- Takole izgleda naša škatlica, ko je skorajda končana. Seveda jo lahko že kar takoj tudi uporabite za shranjevanje najrazličnejših predmetov ali pa jo uporabite kot darilno škatlico.
- Če pa boste škatlico želeli še malce polepšati in jo narediti povsem unikatno, lahko to storite z nekaj ustvarjalne žilice i navdiha – vzemite lonček z vodo, čopič ter tempera ali vodene barvice in na pokrov škatlice narišite poljuben motiv.
- Naša škatlica je tako narejena, vanjo pa boste naslednjič lahko položili svoje ročno izdelano darilce. Zakaj naslednjič? Zato, ker vam bom v naslednjih ustvarjalnih nasvetih pokazala, kako izdelamo lično darilce iz Cernit ali Fimo mase 🙂
Avtor članka: Nina Kolar
Avtorske pravice/Copyrights: Nina Kolar, www.nina-kolar.com, 2010. Kakršno koli kopiranje, fotokopiranje, citiranje, navajanje delov vsebine (fotografij, slik ter teksta) e-novic ter ustvarjalnega članka v celoti ali le njegovih delov za javno ali osebno uporabo, ni dovoljeno brez vnaprejšnjega dogovora oz. dovoljenja avtorice prispevka ter e-novic. Za dodatne informacije pišite na info@nina-kolar.com.